В навечерието на Априлското въстание
Исторически поход в ямболския квартал Каргона на тема “По местата на българската памет в Ямбол” с гид-лектор историкът от Регионалния исторически музей Христина Женкова се проведе на 19 април 2019 г., в навечерието на годишнината от Априлското въстание. Организатори на интересната инициатива са Клубът по туризъм при читалище “Съгласие” и музеят. Участие взеха и учениците от ОУ „П. Р. Славейков“ –гр. Ямбол.
Турът започна от двора на църквата “Света Троица” в Каргона. Г-жа Христина Женкова разказа за историята на гр. Ямбол, имената, които е носил през различните епохи, за падането на ямболската крепост Дъбилино, за историята на църквата „Света Троица“. Децата посетиха и гроба на Ради Колесов, който се намира в двора на храма. Ради Колесов влиза в средите на идеолога на българската революция Георги Стойков Раковски. Под негово влияние той се включва във въстанието на дядо Никола Филиповски и то на много отговорно място – писар на четата. След неуспеха на въстанието Ради Колесов е заловен и осъден на смърт.Той е първият преводач на западноевропейска литература от Ямбол.Става учител към взаимното училище на църквата “Св. Троица”. Стават близки приятели с Добри Чинтулов, който е учител по това време в Ямбол. В негово лице Чинтулов вижда човека, който ще поеме класното училище и надзора на всички училища в Ямбол. Ради Колесов е притежавал голяма библиотека, предоставял я е на всички, които искат да четат – затова го смятаме за основоположник на ямболското читалище.
Следващата точка от обиколката – църквата “Св. Георги”. Там децата научиха, че за каргонци “Св. Георги” е била новата църква. Тя има четири живота, образно се изрази Христина Женкова и подробно обясни защо е така. Нейното съществуване според някои автори е също от средата на 17-то столетие, други казват, че е построена още в средата на 16 век.
След като децата разгледаха храма отвътре, те се отправиха към последните две точки от пешеходния тур – паметникът на загиналите във войните ямболци и мястото, където е бил обесен Георги Дражев.