Когато мечтите станат реалност
В дните 27-29.03.2024г ОУ „П. Р. Славейков“ – Ямбол бе домакин на дейностите по НП „Иновации в действие“, модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Наши гости бяха екип от иновативно ОУ„ Д. Талев“ – Пловдив и екип от СУ „Елин Пелин“ – Варна.
Г-жа Бицова, директор на ОУ „П. Р. Славейков“ – Ямбол, представи иновативния проект „Дигитализация на обучението в начален и прогимназиален етап чрез прилагане на образователния модел 1:1 (едно към едно)“ . През първия ден гостите наблюдаваха демонтстрация на програмиране с робот Artie 3000 и конструиране и програмиране с конструктори Lego Education Spike и Arduino. Ученици от 3 и 5 клас, ръководени от г-жа Симона Казакова и г-н Тихомир Иванов, показаха завидни знания и практически умения при реализирането на проекта „Когато мечтите станат реалност“.
Вторият ден бе посветен на наблюдение, съпреживяване и участие в обмен на иновативни практики – проектно-базирани и мултидисциплинарни уроци чрез образователния модел 1:1.
През „Алея на здравето“ ни преведоха учениците от 2.Г клас, ръководени от своя класен ръководител г-жа Галина Палукова, г-жа Стефка Кючукова – учител по английски език и г-жа Петя Пенева – учител по изобразително изкуство и ЗДУД. По време на занятието те показаха знания в сферата на здравословното хранене, представяйки темата на български и на английски език; демонстрираха своите дигитални умения при работа с Chromebook. Урокът се превърна в интерактивен благодарение на приложенията на Google Workspace for Education Plus и Learning.apps.
Темата за здравословното хранене е отворена и позволява реализирането на интердисциплинарни уроци с множество връзки към различни учебни предмети. Доказателство за това е урокът, който демонстрираха колегите Живка Василева – български език и литература, Диляна Вълчева – английски език и Райна Димитрова – математика заедно с учениците от 5.Г клас. В продължение на един учебен час, свързани чрез Google Classroom и използвайки споделени инструменти като Google Slides, Google Docs, учениците от 5.Г клас дебатираха кое е здравословно, изписваха тематични пословици и поговорки на български и английски език. Представиха чрез видеа свои предложения за закуска, а в Google Sheets показаха какво е съдържанието на белтъци, въглехидрати, мазнини и калории. Храната им беше съобразена с тяхната възраст и необходимия дневен прием.
„Хармония с числа, тонове и багри“ – интердисциплинарен урок в 5.А клас реализиран от учителите Гергана Бояджиева – математика, Мария Александрова – музика и Александър Александров – изобразително изкуство. Петокласниците умело правиха връзки обикновени дроби – размери, нотни трайности в музиката, както и между обикновените дроби със символа „канатица“ и фигурите, които го изграждат. Талантът на учителите и креативността на учениците превърнаха урока в запомнящо се преживяване. Щом има музика, български символи, има и българско хоро. Ванеса Кючукова от 6.А клас зарадва всички присъстващи с прекрасното си изпълнение.
Интерес предизвика дискусионният форум „Умения за иновации“ с участието на г-жа П. Деновска – старши експерт по математика в РУО – Ямбол, директори на партниращи училища и детски градини от града. Г-жа Ирина Чолакова – директор на иновативно училище „Д. Талев“ – Пловдив, сподели удовлетвореността си от наблюдаваните занятия и полезността на иновативните практики. Г-жа Светлана Кателиева – директор на СУ „Елин Пелин“ – Варна, отбеляза, че посещението в ОУ „П. Р. Славейков“ – Ямбол е вдъхновяваща за екипа учители и показва как трябва да се развива едно модерно иновативно училище. Програмата приключи с посещение на РИМ – Ямбол и мултимедийната фотографска изложба „Когато Ямбол беше част от света на дирижаблите“.
Три дни, изпълнени със споделени иновативни практики, запомнящи се преживявания и в очакване на нови предизвикателства.