ОУ „ П.Р.Славейков“ посреща партньори и приятели
ОУ „ П.Р.Славейков“ бе домакин на форум за споделяне на добри практики по НП „ Иновации в действие“ . На 4.05 и 05.05.2022 г. приехме нашите партньори от Силистра – Иновативно Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ и ОУ „ Отец Паисий“ , както и екип учители и ученици от ОУ „Любен Каравелов“ – Ямбол. Гости на форума бяха г-жа Емилия Кремъкова – Председател на ПК „ Образование , спорт и младежки дейности“ към ОС – Ямбол, г-н Здравко Динев – старши експерт по природни науки и екология в РУО – Ямбол , директорите на партниращи детски градини -г-жа П.Господинова /ДГ „Слънце“/, г-жа Милена Паскова / ДГ“Пламъче“/ и г-жа Галина Василева /ДГ „Свобода“/.
Гостите бяха посрещнати в иновативно Основно училище „П.Р.Славейков“ и се запознаха с историята , развитието и успехите на учениците и педагогическата колегия. Проследиха дългия път на създаването на иновативния проект „Искам да зная, да мога, да бъда – модел за формиране на ключови компетентности чрез интегриране на технологии и иновативни подходи в извънурочната и извънкласна дейности“. Училищната програма за социални умения и личностно развитие се изпълнява от учениците от 2 клас и 5 клас, които са разработили годишни планове, по които работят.
В дискусионния форум “ Проектно – базирано обучение в извънкласната дейност“ колегите от партниращите училища споделиха своите идеи за прилагането на проектно – базираното обучение както в урочната, така и в извънурочната дейности. Идеи, полезни и приложими както в начален, така и в прогимназиален етап. Колегите от Иновативно Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ насочиха нашето внимание към представената в Силистра презентация „Разкази за Силистра и Дунава“. Основният акцент в иновацията на училището е повишаването на качеството на образованието в проактивна среда, чрез клубни форми за учениците от прогимназиален етап – „Краезнание“, „Аз общувам с Европа“ и „ Уча румънски език“. В класовете от начален етап 6 паралелки имат статут на „Градски детективи“, които веднъж месечно провеждат своите изследователски дни, търсейки интересни факти от градската среда. По този начин учениците успяват да откриват и осъществяват междупредметни връзки, развива се тяхната функционална грамотност и придобиват практически знания и умения.
Учениците от 5 клас представиха общ екологичен проект „ Екологична работилница“. Постерната сесия отрази проучванията на учениците върху темата за замърсяването на природата и вредата от свръхконсуматорското ни общество. В този процес на търсене на информация и факти по темата , учениците усвояваха умения да защитават позиция в дискусия, да вземат отговорни решения , да работят в екип. В откритата заключителна сесия учениците в партньорство с класните ръководители и съмишленици, предложиха своите идеи как да дадем втори живот на вече използвани предмети от бита.
Малките второкласници влязоха в ролята на „нещотърсачи“, които в игрова форма изпълняваха различни предизвикателства, демонстрираха наученото в заниманията по иновативния проект и търсеха „съкровището“. А „съкровището“ съдържаше ценностите – уважаване на родовите корени, семейството, приятелството, приемането на различните – които ние усещаме в сърцето.
Заключителният форум „Иновациите – път към модерното училище“ обобщи споделените добри практики от иновативните училища, както нови идеи от партниращите училища . Годините на пандемията ни отдалечиха един от друг. Децата имат нужда от изява на своите постижения, а учителите – от срещи за споделяне на различни идеи, практики, от спечелване на нови приятелства. Оживените разговори продължиха и по време на разходката из забележителностите на Ямбол – интерактивен музей Безистен, АР „Тракийски и античен град Кабиле.
Реализираните мобилности в Силистра /28.04 и 29.04 2022г/ и Ямбол /04.05 – 05.05.2022г./ по НП „Иновации в действие“ добавиха креативни идеи, инициативи, споделен опит …и нови приятелства.