ОУ “Петко Рачов Славейков” Ямбол

Искам да зная, да мога, да бъда!

Проект „Дигитализация  на обучението в начален и прогимназиален етап чрез прилагане на  образователния модел 1:1“

Решение № 507/18.07.2024г. за приемане  на Списъка на иновативните училища за учебната 2024/2025 г.

Под № 519 ОУ „ П.Р.Славейков е включено  в мрежата на иновативните училища за учебната 2024/2025 г.

Промяната на фокуса от преподаване към активно учене преосмисля ролята на учителя, който от източник на информация се превръща в медиатор на информационния поток. Усилията му са насочени към решаване на едно от предизвикателствата в образованието – мотивацията за учене, както и осъществяване на прехода от безцелно натрупване на знания към осмисляне на резултата. Учениците самостоятелно или в екип са активни участници при решаване на проблеми с практическа приложимост.

   Натрупаният опит при реализацията на проекта „Искам да зная, да мога, да бъда – модел за формиране на ключови компетентности чрез интегриране на технологии и иновативни подходи в извънурочната и извънкласна дейности“  дава  увереност във възможностите на  училищния екип при  реализиране на образователния модел 1:1.

Проектът „Дигитализация  на обучението в начален и прогимназиален етап чрез прилагане на  образователния модел 1:1“ създава нов модел на образователен процес, подкрепящ основната цел на Стратегията за развитие на училището: обучение в сигурна и защитена, насърчаваща креативността, изграждаща личности с ярко изразено гражданско съзнание и поведение среда, с усъвършенствани умения и компетентности, необходими за професионална и социална реализация. Автономията, която моделът позволява,  повишава ангажираността на учениците към образованието им,  създава предпоставки за откриване и развитие на талантите им. Новата роля на учителя-партньор  позволява да се открият различията у учениците и да се индивидуализира подхода към тях. Моделът позволява активно партньорство с родителската и местната общности.

Проектът отговаря на приоритетите на училището записани в Стратегията за развитието му. ОУ „ П. Р. Славейков“- ­­ Ямбол https://school-slaveykov.org/  определя като своя мисия: Формиране на личности с висока интелектуална подготовка и култура с ярко изразено гражданско съзнание и поведение, притежаващи основните ключови компетентности, способни за ефективна реализация. Възпитание и обучение според държавните образователни стандарти в духа на демократичните ценности. Усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби и следване естествения темп на развитие на учениците.

Учителите ще разполагат с богат набор от динамични образователни ресурси за развиване на ключови дигитални компетентности у учениците в унисон с предизвикателствата на XXI век.

            Фокус на проекта са разнообразни практически занятия, чрез които учителите се запознават отблизо с учебните материали и експериментират свободно с тях, а впоследствие ги прилагат в практиката си. 

          Основната цел на иновацията е създаване и валидиране на модел за образователен процес “учене навсякъде по всяко време” или модел 1:1,  в който учителите създават преживяване-микс от съдържание, методи, междупредметни връзки, умения, а учениците са техни партньори. Създаването на съвременния модел за СТЕМ среда е стандарта, който е основата на модела 1:1. Очакваме като допълнителен ефект и добавена стойност на иновативните елементи повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето, подобряване на академичните резултати, повишаване на творческата активност на учениците и педагозите, приобщаване на родителската общност към стратегическите цели на училището и  прякото им участие в някои от дейностите.

         Очакваните резултати от въведения иновативен модел са развиване на компетенциите за учене и дигиталната грамотност на учениците за постигане на по-високи учебни резултати,  надграждане на социални и граждански компетентности  и стимулиране на творческия потенциал на учениците за изграждане на знаещи, можещи, търсещи личности. Проектът „Дигитализация  на обучението в начален и прогимназиален етап чрез прилагане на  образователния модел 1:1″е подкрепен от Общественият съвет /Протокол № 2/15.01.2024 г./, от педагогическата колегия /Протокол от заседание на ПС № 4/17.01.2024 г./, родителската общност в училище, Център за творческо обучение – София.