Училищна медиация
В началото на месец декември2018 година в ОУ“П.Р.Славейков“, гр.Ямбол, отвори врати кабинет по училищно посредничество /училищна медиация/. В кабинета работи учител – медиатор, като тенденцията е да се включат и обучени ученици – медиатори.
Целта е да се работи за ефективното разрешаване на всеки конфликт, преди да се стигне до административни санкции от страна на директора или до насилие.
Какво е училищно посредничество (училищна медиация)?
Училищната медиация е процес на управление на конфликтите в училище и разпределение на отговорности между засегнатите страни. Тя позволява изграждането на нови модели на комуникация и автономност.
Принципи на училищното посредничество (училищна медиация).
- Доброволност и равнопоставеност – Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация. Те участват в процедурата по своя воля и може по всяко време да се оттеглят.
- Неутралност и безпристрастност – Училищният медиатор не проявява пристрастие и не налага решение на спора. В процедурата по медиация всички въпроси се уреждат по взаимно съгласие на страните.
- Поверителност – Разискванията във връзка със спора са поверителни. Участниците в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата.
Цели на училищното посредничество (училищна медиация).
- Улеснява диалога на страните в конфликта в училище.
- Позволява преразглеждане на проблемите, произтичащи от взаимодействията ученик – ученик, ученик – учител и др.
- Търси общия фокус на интересите при вземане на решения.
- Преценява интересите и потребностите на страните в конфликта.